ICC T20 World Cup

ICC T20 World Cup Qualifier 2020: Schedule, Teams, Fixtures, Squads, Match date and Time, Live Streaming & TV Channel details

  • Oct 17, 2019
  • pitchhigh
  • 454

ICC T20 Cricket World Cup Qualifier 2020Calendar, Teams, Matches:  14 teams participating in the T20 World Cup inwhich six-team will qualify for the main event. UAE enters directly into themega event as they are hosting the entire tournament.

The 2020 T20 World Cup qualifiers, whichinclude 14 teams, will begin on Friday where Scotland will face Singapore inthe first match of the tournament. A total of 51 games will be played in thetournament, including the playoffs, semi-finals and final. Of the 14 teams, sixwill qualify for the World Cup and the host UAE automatically qualify for themega event.

The team is divided into two groups: Group Aand Group B.  The table-toppers ofboth groups will automatically qualify for the semi-finals. The teams who finished second and thirdin both groups qualify for playoffs. The winners of these playoffs advance tothe semi-finals and seal their place in the final.

The fourth-ranked teams from both the groupswill then take on the loses of playoffs one and two. The winners qualify for the last twostops in World Cups and then go up facing each other for the fifth place. Thesix teams will enter the first round of the next World Cup with Sri Lanka andBangladesh to qualify for the Super 12.

Nigeria will be the first qualifier for theWorld Cup after replacing Zimbabwe who was banned.

Live Streaming Details:

ICC will broadcast the games played at the Sheikh Zayed Cricket Stadium and Dubai International Stadium. Shots and clips of games played elsewhere will be available on the T20 World Cup website and social networks. There will be no live broadcast on TV.

Read More: Cricket Australia going to introduce multiple Super overs in Big Bash League | BBL 2019-20

ICC T20 Cricket World Cup Qualifier 2020Calendar, Teams, Matches:  14 teams participating in the T20 World Cup inwhich six-team will qualify for the main event. UAE enters directly into themega event as they are hosting the entire tournament.

The 2020 T20 World Cup qualifiers, whichinclude 14 teams, will begin on Friday where Scotland will face Singapore inthe first match of the tournament. A total of 51 games will be played in thetournament, including the playoffs, semi-finals and final. Of the 14 teams, sixwill qualify for the World Cup and the host UAE automatically qualify for themega event.

The team is divided into two groups: Group Aand Group B.  The table-toppers ofboth groups will automatically qualify for the semi-finals. The teams who finished second and thirdin both groups qualify for playoffs. The winners of these playoffs advance tothe semi-finals and seal their place in the final.

The fourth-ranked teams from both the groupswill then take on the loses of playoffs one and two. The winners qualify for the last twostops in World Cups and then go up facing each other for the fifth place. Thesix teams will enter the first round of the next World Cup with Sri Lanka andBangladesh to qualify for the Super 12.

Nigeria will be the first qualifier for theWorld Cup after replacing Zimbabwe who was banned.

Live Streaming Details:

ICC will broadcast the games played at theSheikh Zayed Cricket Stadium and Dubai International Stadium. Shots and clipsof games played elsewhere will be available on the T20 World Cup website andsocial networks. There will be no live broadcast on TV..

 Oct 18, Friday
Scotland vs Singapore, 1st Match, Group A, ICC Academy, Dubai,11:30 AM IST
Hong Kong vs Ireland, 2nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40PM IST
Netherlands vs Kenya, 3rd Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Oman vs United Arab Emirates, 4th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 19, Saturday
Papua New Guinea vs Bermuda, 5th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
Scotland vs Kenya, 8th Match, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40 PM
Netherlands vs Namibia, 7th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Jersey vs Nigeria, 6th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PMIST
Ireland vs United Arab Emirates, 9th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 20,Sunday
Papua New Guinea vs Namibia, 10th Match, Group A, ICCAcademy, Dubai, 11:30 AM IST
Canada vs Jersey, 11th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Oman, 13th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium,Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Bermuda vs Singapore, 12th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 3:40 PM ISTOct 21, Monday
Scotland vs Papua New Guinea, 14th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
Hong Kong vs United Arab Emirates, 15th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium,Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Ireland vs Oman, 16th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Kenya vs Bermuda, 17th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Canada vs Nigeria, 18th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 22, Tuesday
Scotland vs Namibia, 19th Match, Group A, ICC Academy, Dubai,11:30 AM IST
Singapore vs Netherlands, 20th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Jersey, 21st Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Oct 23, Wednesday
Namibia vs Bermuda, 22nd Match, Group A, ICC Academy Ground No 2,Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Nigeria, 23rd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Singapore vs Kenya, 24th Match, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40PM IST
Ireland vs Canada, 25th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40PM IST
Hong Kong vs Jersey, 26th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 24, Thursday
Netherlands vs Papua New Guinea, 27th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
United Arab Emirates vs Nigeria, 28th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Canada, 29th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Scotland vs Bermuda, 30th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 9:00 PM ISTOct 25, Friday
Papua New Guinea vs Singapore, 31st Match, Group A, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 11:30 AM IST
Ireland vs Jersey, 32nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Namibia vs Kenya, 33rd Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 3:40 PM IST
Oman vs Canada, 34th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PMIST

Oct 26, Saturday
Ireland vs Nigeria, 35th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Netherlands vs Bermuda, 36th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
Namibia vs Singapore, 37th Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 9:00 PM IST

Oct 27, Sunday
Hong Kong vs Nigeria, 39th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Papua New Guinea vs Kenya, 38th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Jersey, 40th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PMIST
Scotland vs Netherlands, 41st Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Canada, 42nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 29, Tuesday
TBC vs TBC, Play off 1 A2 v B3, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 2 A3 v B2, Dubai International Cricket Stadium , Dubai,9:00 PM IST

Oct 30, Wednesday
TBC vs TBC, Playoff 3 A4 v Loser of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 4 B4 v Loser of Play-off 2, Dubai International CricketStadium, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 31, Thursday
TBC vs TBC, 5th Place Play-off, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Nov 01, Friday
TBC vs TBC, Semifinal 1 B1 v Winner of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Semifinal 2 A1 v Winner of Play-off 2, Dubai InternationalCricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Nov 02, Saturday

TBC vs TBC, 3rd place Playoff,Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Final, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Bermuda
Dion Stovell (c), Terryn Fray (vc), Okera Bascome, Onais Bascome, Oronde Bascome,Derrick Brangman, Deunte Darrell, Allan Douglas, Malachi Jones, Kamau Leverock,George OBrien, Delray Rawlins, Macai Simmons, Sinclair Smith, Charles Trott,Rodney Trott, Janeiro Tucker.

Oct 21, Monday
Scotland vs Papua New Guinea, 14th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
Hong Kong vs United Arab Emirates, 15th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium,Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Ireland vs Oman, 16th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Kenya vs Bermuda, 17th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Canada vs Nigeria, 18th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 22, Tuesday
Scotland vs Namibia, 19th Match, Group A, ICC Academy, Dubai,11:30 AM IST
Singapore vs Netherlands, 20th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Jersey, 21st Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Oct 23, Wednesday
Namibia vs Bermuda, 22nd Match, Group A, ICC Academy Ground No 2,Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Nigeria, 23rd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Singapore vs Kenya, 24th Match, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40PM IST
Ireland vs Canada, 25th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40PM IST
Hong Kong vs Jersey, 26th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 24, Thursday
Netherlands vs Papua New Guinea, 27th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 11:30 AM IST
United Arab Emirates vs Nigeria, 28th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Canada, 29th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Scotland vs Bermuda, 30th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 25, Friday
Papua New Guinea vs Singapore, 31st Match, Group A, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 11:30 AM IST
Ireland vs Jersey, 32nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Namibia vs Kenya, 33rd Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 3:40 PM IST
Oman vs Canada, 34th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PMIST

Oct 26, Saturday
Ireland vs Nigeria, 35th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Netherlands vs Bermuda, 36th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
Namibia vs Singapore, 37th Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 9:00 PM IST

Oct 27, Sunday
Hong Kong vs Nigeria, 39th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Papua New Guinea vs Kenya, 38th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Jersey, 40th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PMIST
Scotland vs Netherlands, 41st Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Canada, 42nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 29, Tuesday
TBC vs TBC, Play off 1 A2 v B3, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 2 A3 v B2, Dubai International Cricket Stadium , Dubai,9:00 PM IST

Oct 30, Wednesday
TBC vs TBC, Playoff 3 A4 v Loser of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 4 B4 v Loser of Play-off 2, Dubai International CricketStadium, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 31, Thursday
TBC vs TBC, 5th Place Play-off, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Nov 01, Friday
TBC vs TBC, Semifinal 1 B1 v Winner of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Semifinal 2 A1 v Winner of Play-off 2, Dubai InternationalCricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Nov 02, Saturday

TBC vs TBC, 3rd place Playoff,Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Final, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Bermuda
Dion Stovell (c), Terryn Fray (vc), Okera Bascome, Onais Bascome, OrondeBascome, Derrick Brangman, Deunte Darrell, Allan Douglas, Malachi Jones, KamauLeverock, George OBrien, Delray Rawlins, Macai Simmons, Sinclair Smith,Charles Trott, Rodney Trott, Janeiro Tucker.

Jersey
Charles Perchard (c), Corey Bisson, Dominic Blampied, Harrison Carlyon, JakeDunford (wk), Nicholas Ferraby, Nick Greenwood, Anthony Hawkins-Kay, JontyJenner, Elliot Miles, Rhys Palmer, William Robertson, Ben Stevens, JuliusSumerauer, Benjamin Ward

Kenya
Shem Ngoche (c), Sachin Bhudia, Emmanuel Bundi, Aman Gandhi, Dhiren Gondaria,Irfan Karim, Pushpak Kerai, Jasraj Kundi, Alex Obanda, Collins Obuya, NelsonOdhiambo, Lucas Oluoch, Elijah Otieno, Rakep Patel, Rushab Patel

Namibia
Gerhard Erasmus (c), Jan Frylinck (vc), Stephan Baard, Karl Birkenstock, NikoDavin, Zane Green, Zhivago Groenewald, Jean-Pierre Kotze, Tangeni Lungameni,Bernard Scholtz, Ben Shikongo, JJ Smit, Christi Viljoen, Pikky Ya France, CraigWilliams

Netherlands
Pieter Seelaar (c), Colin Ackermann, Philippe Boissevain, Ben Cooper, Ryan tenDoeschate, Scott Edwards (wk), Brandon Glover, Timm van der Gugten, FredKlaassen, Paul van Meekeren, Roelof van der Merwe, Max ODowd, Shane Snater,Antonius Staal, Tobias Visee

Ademola Onikoyi (c), SylvesterOkpe (vc), Abiodun Abioye, Sesan Adedeji, Vincent Adewoye, Daniel Ajekun, ChimaAkachukwu, Daniel Gim, Segun Ogundipe, Isaac Okpe, Chimezie Onwuzulike, LekeOyede, Sulaimon Runsewe, Mohameed Taiwo, Codi Yusuf

Oman
Zeeshan Maqsood (c), Aqib Ilyas (vc), Khawar Ali, Fayyaz Butt, Sandeep Goud,Aamir Kaleem, Kaleemullah, Bilal Khan, Mehran Khan, Naseem Khushi, Suraj Kumar(wk), Sufyan Mehmood, Khurram Nawaz, Jay Odedra, Jatinder Singh

Papua New Guinea
Assad Vala (c), Charles Amini (vc), Simon Atai, Sese Bau, Kiplin Doriga, RileyHekure, Hiri Hiri, Jason Kila, Nosaina Pokana, Damien Ravu, John Reva, LegaSiaka, Chad Soper, Norman Vanua, Tony Ura

Scotland
Kyle Coetzer (c), Richie Berrington, Matthew Cross (wk), Josh Davey, AlasdairEvans, Ollie Hairs, Michael Leask, Calum MacLeod, George Munsey, Adrian Neill,Safyaan Sharif, Tom Sole, Hamza Tahir, Craig Wallace, Mark Watt

Singapore
Amjad Mahboob (c), Vinoth Baskaran, Surendran Chandramohan, Tim David, AviDixit, Aritra Dutta, Rezza Gaznavi, Anantha Krishna, Navin Param, JanakPrakash, Rohan Rangarajan, Manpreet Singh (wk), Sidhant Singh, Aryaman Sunil,Selladore Vijayakumar

Ahmed Raza (c), Ashfaq Ahmed,Sultan Ahmed, Waheed Ahmed, Mohammad Boota, Darius DSilva, Zawar Farid, ImranHaider, Zahoor Khan, Rohan Mustafa, Ghulam Shabber (wk), Rameez Shahzad, JunaidSidique, Chirag Suri, Muhammad Usman

ICC T20 Cricket World Cup Qualifier 2020Calendar, Teams, Matches:  14 teams participating in the T20 World Cup inwhich six-team will qualify for the main event. UAE enters directly into themega event as they are hosting the entire tournament.

The 2020 T20 World Cup qualifiers, whichinclude 14 teams, will begin on Friday where Scotland will face Singapore inthe first match of the tournament. A total of 51 games will be played in thetournament, including the playoffs, semi-finals and final. Of the 14 teams, sixwill qualify for the World Cup and the host UAE automatically qualify for themega event.

The team is divided into two groups: Group Aand Group B.  The table-toppers ofboth groups will automatically qualify for the semi-finals. The teams who finished second and thirdin both groups qualify for playoffs. The winners of these playoffs advance tothe semi-finals and seal their place in the final.

The fourth-ranked teams from both the groupswill then take on the loses of playoffs one and two. The winners qualify for the last twostops in World Cups and then go up facing each other for the fifth place. Thesix teams will enter the first round of the next World Cup with Sri Lanka andBangladesh to qualify for the Super 12.

Nigeria will be the first qualifier for theWorld Cup after replacing Zimbabwe who was banned.

Live Streaming Details:

ICC will broadcast the games played at theSheikh Zayed Cricket Stadium and Dubai International Stadium. Shots and clipsof games played elsewhere will be available on the T20 World Cup website andsocial networks. There will be no live broadcast on TV..

 Oct 18, Friday
Scotland vs Singapore, 1st Match, Group A, ICC Academy, Dubai,11:30 AM IST
Hong Kong vs Ireland, 2nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40PM IST
Netherlands vs Kenya, 3rd Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Oman vs United Arab Emirates, 4th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 19, Saturday
Papua New Guinea vs Bermuda, 5th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
Scotland vs Kenya, 8th Match, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40 PM
Netherlands vs Namibia, 7th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Jersey vs Nigeria, 6th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PMIST
Ireland vs United Arab Emirates, 9th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 20,Sunday
Papua New Guinea vs Namibia, 10th Match, Group A, ICCAcademy, Dubai, 11:30 AM IST
Canada vs Jersey, 11th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Oman, 13th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium,Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Bermuda vs Singapore, 12th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 3:40 PM ISTOct 21, Monday
Scotland vs Papua New Guinea, 14th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
Hong Kong vs United Arab Emirates, 15th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium,Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Ireland vs Oman, 16th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Kenya vs Bermuda, 17th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Canada vs Nigeria, 18th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 22, Tuesday
Scotland vs Namibia, 19th Match, Group A, ICC Academy, Dubai,11:30 AM IST
Singapore vs Netherlands, 20th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Jersey, 21st Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Oct 23, Wednesday
Namibia vs Bermuda, 22nd Match, Group A, ICC Academy Ground No 2,Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Nigeria, 23rd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Singapore vs Kenya, 24th Match, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40PM IST
Ireland vs Canada, 25th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40PM IST
Hong Kong vs Jersey, 26th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 24, Thursday
Netherlands vs Papua New Guinea, 27th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
United Arab Emirates vs Nigeria, 28th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Canada, 29th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Scotland vs Bermuda, 30th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 9:00 PM ISTOct 25, Friday
Papua New Guinea vs Singapore, 31st Match, Group A, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 11:30 AM IST
Ireland vs Jersey, 32nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Namibia vs Kenya, 33rd Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 3:40 PM IST
Oman vs Canada, 34th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PMIST

Oct 26, Saturday
Ireland vs Nigeria, 35th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Netherlands vs Bermuda, 36th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
Namibia vs Singapore, 37th Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 9:00 PM IST

Oct 27, Sunday
Hong Kong vs Nigeria, 39th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Papua New Guinea vs Kenya, 38th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Jersey, 40th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PMIST
Scotland vs Netherlands, 41st Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Canada, 42nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 29, Tuesday
TBC vs TBC, Play off 1 A2 v B3, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 2 A3 v B2, Dubai International Cricket Stadium , Dubai,9:00 PM IST

Oct 30, Wednesday
TBC vs TBC, Playoff 3 A4 v Loser of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 4 B4 v Loser of Play-off 2, Dubai International CricketStadium, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 31, Thursday
TBC vs TBC, 5th Place Play-off, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Nov 01, Friday
TBC vs TBC, Semifinal 1 B1 v Winner of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Semifinal 2 A1 v Winner of Play-off 2, Dubai InternationalCricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Nov 02, Saturday

TBC vs TBC, 3rd place Playoff,Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Final, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Bermuda
Dion Stovell (c), Terryn Fray (vc), Okera Bascome, Onais Bascome, Oronde Bascome,Derrick Brangman, Deunte Darrell, Allan Douglas, Malachi Jones, Kamau Leverock,George OBrien, Delray Rawlins, Macai Simmons, Sinclair Smith, Charles Trott,Rodney Trott, Janeiro Tucker.

Oct 21, Monday
Scotland vs Papua New Guinea, 14th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
Hong Kong vs United Arab Emirates, 15th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium,Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Ireland vs Oman, 16th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Kenya vs Bermuda, 17th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Canada vs Nigeria, 18th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 22, Tuesday
Scotland vs Namibia, 19th Match, Group A, ICC Academy, Dubai,11:30 AM IST
Singapore vs Netherlands, 20th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Jersey, 21st Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Oct 23, Wednesday
Namibia vs Bermuda, 22nd Match, Group A, ICC Academy Ground No 2,Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Nigeria, 23rd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Singapore vs Kenya, 24th Match, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40PM IST
Ireland vs Canada, 25th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40PM IST
Hong Kong vs Jersey, 26th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 24, Thursday
Netherlands vs Papua New Guinea, 27th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
United Arab Emirates vs Nigeria, 28th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Canada, 29th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Scotland vs Bermuda, 30th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 25, Friday
Papua New Guinea vs Singapore, 31st Match, Group A, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 11:30 AM IST
Ireland vs Jersey, 32nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Namibia vs Kenya, 33rd Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 3:40 PM IST
Oman vs Canada, 34th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PMIST

Oct 26, Saturday
Ireland vs Nigeria, 35th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Netherlands vs Bermuda, 36th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
Namibia vs Singapore, 37th Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 9:00 PM IST

Oct 27, Sunday
Hong Kong vs Nigeria, 39th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Papua New Guinea vs Kenya, 38th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Jersey, 40th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PMIST
Scotland vs Netherlands, 41st Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Canada, 42nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 29, Tuesday
TBC vs TBC, Play off 1 A2 v B3, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 2 A3 v B2, Dubai International Cricket Stadium , Dubai,9:00 PM IST

Oct 30, Wednesday
TBC vs TBC, Playoff 3 A4 v Loser of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 4 B4 v Loser of Play-off 2, Dubai International CricketStadium, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 31, Thursday
TBC vs TBC, 5th Place Play-off, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Nov 01, Friday
TBC vs TBC, Semifinal 1 B1 v Winner of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Semifinal 2 A1 v Winner of Play-off 2, Dubai InternationalCricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Nov 02, Saturday

TBC vs TBC, 3rd place Playoff,Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Final, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Bermuda
Dion Stovell (c), Terryn Fray (vc), Okera Bascome, Onais Bascome, OrondeBascome, Derrick Brangman, Deunte Darrell, Allan Douglas, Malachi Jones, KamauLeverock, George OBrien, Delray Rawlins, Macai Simmons, Sinclair Smith,Charles Trott, Rodney Trott, Janeiro Tucker.

Jersey
Charles Perchard (c), Corey Bisson, Dominic Blampied, Harrison Carlyon, JakeDunford (wk), Nicholas Ferraby, Nick Greenwood, Anthony Hawkins-Kay, JontyJenner, Elliot Miles, Rhys Palmer, William Robertson, Ben Stevens, JuliusSumerauer, Benjamin Ward

Kenya
Shem Ngoche (c), Sachin Bhudia, Emmanuel Bundi, Aman Gandhi, Dhiren Gondaria,Irfan Karim, Pushpak Kerai, Jasraj Kundi, Alex Obanda, Collins Obuya, NelsonOdhiambo, Lucas Oluoch, Elijah Otieno, Rakep Patel, Rushab Patel

Namibia
Gerhard Erasmus (c), Jan Frylinck (vc), Stephan Baard, Karl Birkenstock, NikoDavin, Zane Green, Zhivago Groenewald, Jean-Pierre Kotze, Tangeni Lungameni,Bernard Scholtz, Ben Shikongo, JJ Smit, Christi Viljoen, Pikky Ya France, CraigWilliams

Netherlands
Pieter Seelaar (c), Colin Ackermann, Philippe Boissevain, Ben Cooper, Ryan tenDoeschate, Scott Edwards (wk), Brandon Glover, Timm van der Gugten, FredKlaassen, Paul van Meekeren, Roelof van der Merwe, Max ODowd, Shane Snater,Antonius Staal, Tobias Visee

Ademola Onikoyi (c), SylvesterOkpe (vc), Abiodun Abioye, Sesan Adedeji, Vincent Adewoye, Daniel Ajekun, ChimaAkachukwu, Daniel Gim, Segun Ogundipe, Isaac Okpe, Chimezie Onwuzulike, LekeOyede, Sulaimon Runsewe, Mohameed Taiwo, Codi Yusuf

Oman
Zeeshan Maqsood (c), Aqib Ilyas (vc), Khawar Ali, Fayyaz Butt, Sandeep Goud,Aamir Kaleem, Kaleemullah, Bilal Khan, Mehran Khan, Naseem Khushi, Suraj Kumar(wk), Sufyan Mehmood, Khurram Nawaz, Jay Odedra, Jatinder Singh

Papua New Guinea
Assad Vala (c), Charles Amini (vc), Simon Atai, Sese Bau, Kiplin Doriga, RileyHekure, Hiri Hiri, Jason Kila, Nosaina Pokana, Damien Ravu, John Reva, LegaSiaka, Chad Soper, Norman Vanua, Tony Ura

Scotland
Kyle Coetzer (c), Richie Berrington, Matthew Cross (wk), Josh Davey, AlasdairEvans, Ollie Hairs, Michael Leask, Calum MacLeod, George Munsey, Adrian Neill,Safyaan Sharif, Tom Sole, Hamza Tahir, Craig Wallace, Mark Watt

Singapore
Amjad Mahboob (c), Vinoth Baskaran, Surendran Chandramohan, Tim David, AviDixit, Aritra Dutta, Rezza Gaznavi, Anantha Krishna, Navin Param, JanakPrakash, Rohan Rangarajan, Manpreet Singh (wk), Sidhant Singh, Aryaman Sunil,Selladore Vijayakumar

Ahmed Raza (c), Ashfaq Ahmed,Sultan Ahmed, Waheed Ahmed, Mohammad Boota, Darius DSilva, Zawar Farid, ImranHaider, Zahoor Khan, Rohan Mustafa, Ghulam Shabber (wk), Rameez Shahzad, JunaidSidique, Chirag Suri, Muhammad Usman

Oct 18, Friday
Scotland vs Singapore, 1st Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Ireland, 2nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Netherlands vs Kenya, 3rd Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Oman vs the United Arab Emirates, 4th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PM IST

Oct 19, Saturday
Papua New Guinea vs Bermuda, 5th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
Scotland vs Kenya, 8th Match, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40 PM
Netherlands vs Namibia, 7th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Jersey vs Nigeria, 6th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PMIST
Ireland vs United Arab Emirates, 9th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 20,Sunday
Papua New Guinea vs Namibia, 10th Match, Group A, ICCAcademy, Dubai, 11:30 AM IST
Canada vs Jersey, 11th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Oman, 13th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium,Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Bermuda vs Singapore, 12th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 3:40 PM ISTOct 21, Monday
Scotland vs Papua New Guinea, 14th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
Hong Kong vs United Arab Emirates, 15th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium,Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Ireland vs Oman, 16th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Kenya vs Bermuda, 17th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Canada vs Nigeria, 18th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 22, Tuesday
Scotland vs Namibia, 19th Match, Group A, ICC Academy, Dubai,11:30 AM IST
Singapore vs Netherlands, 20th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Jersey, 21st Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Oct 23, Wednesday
Namibia vs Bermuda, 22nd Match, Group A, ICC Academy Ground No 2,Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Nigeria, 23rd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Singapore vs Kenya, 24th Match, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40PM IST
Ireland vs Canada, 25th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40PM IST
Hong Kong vs Jersey, 26th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 24, Thursday
Netherlands vs Papua New Guinea, 27th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
United Arab Emirates vs Nigeria, 28th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Canada, 29th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Scotland vs Bermuda, 30th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 9:00 PM ISTOct 25, Friday
Papua New Guinea vs Singapore, 31st Match, Group A, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 11:30 AM IST
Ireland vs Jersey, 32nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Namibia vs Kenya, 33rd Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 3:40 PM IST
Oman vs Canada, 34th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PMIST

Oct 26, Saturday
Ireland vs Nigeria, 35th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Netherlands vs Bermuda, 36th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
Namibia vs Singapore, 37th Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 9:00 PM IST

Oct 27, Sunday
Hong Kong vs Nigeria, 39th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Papua New Guinea vs Kenya, 38th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Jersey, 40th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PMIST
Scotland vs Netherlands, 41st Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Canada, 42nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 29, Tuesday
TBC vs TBC, Play off 1 A2 v B3, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 2 A3 v B2, Dubai International Cricket Stadium , Dubai,9:00 PM IST

Oct 30, Wednesday
TBC vs TBC, Playoff 3 A4 v Loser of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 4 B4 v Loser of Play-off 2, Dubai International CricketStadium, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 31, Thursday
TBC vs TBC, 5th Place Play-off, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Nov 01, Friday
TBC vs TBC, Semifinal 1 B1 v Winner of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Semifinal 2 A1 v Winner of Play-off 2, Dubai InternationalCricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Nov 02, Saturday

TBC vs TBC, 3rd place Playoff,Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Final, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Bermuda
Dion Stovell (c), Terryn Fray (vc), Okera Bascome, Onais Bascome, Oronde Bascome,Derrick Brangman, Deunte Darrell, Allan Douglas, Malachi Jones, Kamau Leverock,George OBrien, Delray Rawlins, Macai Simmons, Sinclair Smith, Charles Trott,Rodney Trott, Janeiro Tucker.

Oct 21, Monday
Scotland vs Papua New Guinea, 14th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
Hong Kong vs United Arab Emirates, 15th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium,Abu Dhabi, 3:40 PM IST
Ireland vs Oman, 16th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Kenya vs Bermuda, 17th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
Canada vs Nigeria, 18th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 22, Tuesday
Scotland vs Namibia, 19th Match, Group A, ICC Academy, Dubai,11:30 AM IST
Singapore vs Netherlands, 20th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Jersey, 21st Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Oct 23, Wednesday
Namibia vs Bermuda, 22nd Match, Group A, ICC Academy Ground No 2,Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Nigeria, 23rd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Singapore vs Kenya, 24th Match, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40PM IST
Ireland vs Canada, 25th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40PM IST
Hong Kong vs Jersey, 26th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00PM IST

Oct 24, Thursday
Netherlands vs Papua New Guinea, 27th Match, Group A, ICC Academy,Dubai, 11:30 AM IST
United Arab Emirates vs Nigeria, 28th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Hong Kong vs Canada, 29th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 3:40 PM IST
Scotland vs Bermuda, 30th Match, Group A, ICC Academy, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 25, Friday
Papua New Guinea vs Singapore, 31st Match, Group A, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 11:30 AM IST
Ireland vs Jersey, 32nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Namibia vs Kenya, 33rd Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 3:40 PM IST
Oman vs Canada, 34th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PMIST

Oct 26, Saturday
Ireland vs Nigeria, 35th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 11:30 AM IST
Netherlands vs Bermuda, 36th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
Namibia vs Singapore, 37th Match, Group A, Dubai International Cricket Stadium,Dubai, 9:00 PM IST

Oct 27, Sunday
Hong Kong vs Nigeria, 39th Match, Group B, Sheikh Zayed StadiumNursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST
Papua New Guinea vs Kenya, 38th Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 11:30 AM IST
Oman vs Jersey, 40th Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PMIST
Scotland vs Netherlands, 41st Match, Group A, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
United Arab Emirates vs Canada, 42nd Match, Group B, Sheikh Zayed Stadium, AbuDhabi, 9:00 PM IST

Oct 29, Tuesday
TBC vs TBC, Play off 1 A2 v B3, Dubai International CricketStadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 2 A3 v B2, Dubai International Cricket Stadium , Dubai,9:00 PM IST

Oct 30, Wednesday
TBC vs TBC, Playoff 3 A4 v Loser of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Playoff 4 B4 v Loser of Play-off 2, Dubai International CricketStadium, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 31, Thursday
TBC vs TBC, 5th Place Play-off, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Nov 01, Friday
TBC vs TBC, Semifinal 1 B1 v Winner of Play-off 1, DubaiInternational Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Semifinal 2 A1 v Winner of Play-off 2, Dubai InternationalCricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Nov 02, Saturday

TBC vs TBC, 3rd place Playoff,Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST
TBC vs TBC, Final, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Bermuda
Dion Stovell (c), Terryn Fray (vc), Okera Bascome, Onais Bascome, OrondeBascome, Derrick Brangman, Deunte Darrell, Allan Douglas, Malachi Jones, KamauLeverock, George OBrien, Delray Rawlins, Macai Simmons, Sinclair Smith,Charles Trott, Rodney Trott, Janeiro Tucker.

Jersey
Charles Perchard (c), Corey Bisson, Dominic Blampied, Harrison Carlyon, JakeDunford (wk), Nicholas Ferraby, Nick Greenwood, Anthony Hawkins-Kay, JontyJenner, Elliot Miles, Rhys Palmer, William Robertson, Ben Stevens, JuliusSumerauer, Benjamin Ward

Kenya
Shem Ngoche (c), Sachin Bhudia, Emmanuel Bundi, Aman Gandhi, Dhiren Gondaria,Irfan Karim, Pushpak Kerai, Jasraj Kundi, Alex Obanda, Collins Obuya, NelsonOdhiambo, Lucas Oluoch, Elijah Otieno, Rakep Patel, Rushab Patel

Namibia
Gerhard Erasmus (c), Jan Frylinck (vc), Stephan Baard, Karl Birkenstock, NikoDavin, Zane Green, Zhivago Groenewald, Jean-Pierre Kotze, Tangeni Lungameni,Bernard Scholtz, Ben Shikongo, JJ Smit, Christi Viljoen, Pikky Ya France, CraigWilliams

Netherlands
Pieter Seelaar (c), Colin Ackermann, Philippe Boissevain, Ben Cooper, Ryan tenDoeschate, Scott Edwards (wk), Brandon Glover, Timm van der Gugten, FredKlaassen, Paul van Meekeren, Roelof van der Merwe, Max ODowd, Shane Snater,Antonius Staal, Tobias Visee

Ademola Onikoyi (c), SylvesterOkpe (vc), Abiodun Abioye, Sesan Adedeji, Vincent Adewoye, Daniel Ajekun, ChimaAkachukwu, Daniel Gim, Segun Ogundipe, Isaac Okpe, Chimezie Onwuzulike, LekeOyede, Sulaimon Runsewe, Mohameed Taiwo, Codi Yusuf

Oman
Zeeshan Maqsood (c), Aqib Ilyas (vc), Khawar Ali, Fayyaz Butt, Sandeep Goud,Aamir Kaleem, Kaleemullah, Bilal Khan, Mehran Khan, Naseem Khushi, Suraj Kumar(wk), Sufyan Mehmood, Khurram Nawaz, Jay Odedra, Jatinder Singh

Papua New Guinea
Assad Vala (c), Charles Amini (vc), Simon Atai, Sese Bau, Kiplin Doriga, RileyHekure, Hiri Hiri, Jason Kila, Nosaina Pokana, Damien Ravu, John Reva, LegaSiaka, Chad Soper, Norman Vanua, Tony Ura

Scotland
Kyle Coetzer (c), Richie Berrington, Matthew Cross (wk), Josh Davey, AlasdairEvans, Ollie Hairs, Michael Leask, Calum MacLeod, George Munsey, Adrian Neill,Safyaan Sharif, Tom Sole, Hamza Tahir, Craig Wallace, Mark Watt

Singapore
Amjad Mahboob (c), Vinoth Baskaran, Surendran Chandramohan, Tim David, AviDixit, Aritra Dutta, Rezza Gaznavi, Anantha Krishna, Navin Param, JanakPrakash, Rohan Rangarajan, Manpreet Singh (wk), Sidhant Singh, Aryaman Sunil,Selladore Vijayakumar

Ahmed Raza (c), Ashfaq Ahmed, Sultan Ahmed, Waheed Ahmed, Mohammad Boota, Darius DSilva, Zawar Farid, Imran Haider, Zahoor Khan, Rohan Mustafa, Ghulam Shabber (wk), Rameez Shahzad, Junaid Sidique, Chirag Suri, Muhammad Usman

Read More: Vivo IPL 2020 Schedule

GET IN TOUCH